top of page

O METODZIE

Ruch i Taniec traktuję pokrewnie. Bo czymże jest taniec, jak nie ruchem naszego ciała, ale też emocji, doświadczeń, przekonań, strachów, niewypowiedzianych słów, zabawy itd..... Używam słowa "ruch", bo często słowo "taniec" nas ogranicza. Mówimy taniec i zaczynamy myśleć: "taniec jest taki i taki", "ma wyglądać tak, a nie inaczej", "żeby dobrze tańczyć trzeba zacząć w 0,5 roku życia", "ja nie tańczę, bo nie umiem", "chce tańczyć, ale nie mam czasu, więc nie tańczę", "ten taniec jest ładny, a tamten brzydki", "jak się tańczy to trzeba mieć piękne i wyćwiczone, smukłe ciało", "taniec nie jest dla prawdziwych mężczyzn" i inne banialuki.

NIE!

To nie prawda. Każdy tańczy. Każdy umie. Bo każdy się rusza. Tylko trzeba pozwolić sobie na to. Otworzyć głowę i ciało. Spróbować. Zaryzykować. I odkrywać siebie i niekończące się możliwości swojego ciała i jego potencjał ruchowy i performatywny.

 

Taniec to nie tylko pięknie i efekciarsko ruszające się wygimnastykowane ciało. Bo tak na prawdę każde ciało jest piękne, gdy wyraża siebie i prawdę o sobie w ruchu/tańcu. Tylko trzeba nauczyć się tego na nowo. Kultura zachodnia, komercyjne media i nieustanna pogoń za pieniądzem oraz konkurencja sprowadziły taniec do kolejnej formy - branży, spowodowały, że nie słuchamy swojego ciała, odcięły nas od swobodnego tańca/ruchu, od sztuki, którą każdy z nas nosi w sobie. Nie znaczy to, że nie doceniam wszelkich istniejących technik i form tańca i nie czerpię z nich. Wręcz przeciwnie. Bardzo się cieszę, że one są. Korzystajmy z nich (ale nie na siłę, żeby coś osiągnąć, zabłysnąć, popisać się), bawmy się nimi i szukajmy siebie w tym gąszczu i wariacji ruchowej. Śmiejmy się z siebie w tańcu.

Nie ograniczajmy się. 

 

Kiosk Ruchu chce przypomnieć to wszystko, zachęcić, popchnąć, dać pozytywnego kuksańca, a może kopniaka. I pokazać jak bawić się, jak tworzyć sztukę, jak wyrażać siebie i znaleźć siebie w tańcu/ruchu, jak się zrelaksować w ruchu i w SWOIM ciele. A później, jak dzielić się tym, bo w końcu nie jesteśmy tutaj sami. :)

Podobno wszystko jest ruchem. Życie to ruch. Nasze ciało jest w nieustannym ruchu, każda mała komórka i cały świat, ba! cały kosmos, ruszający się w niej. A taniec to najprzyjemniejsze odzwierciedlenie tego ruchu. 

 

 

Z JAKICH METOD I NARZĘDZI KORZYSTAM?

Techniki pogłębiające świadomość ciała i ruchu. Przede wszystkim po to, żeby nauczyć się słuchać swojego ciała. A jak już to mamy, to możemy wszystko. 

- elementy Body Mind Centering® - jest to metoda pracy z ciałem opracowana przez Bonnie Bainbridge Cohen, która opiera się na zintegrowanym podejściu do ciała, ruchu i świadomości. Polega na ucieleśnieniu i zastosowaniu anatomicznych, fizjologicznych i psychofizycznych zasad, wykorzystując ruch, dotyk, głos i umysł.

- techniki rozluźniające, tzw. 'release' - jest to praktyka ruchowa, której celem jest wygenerowanie ruchu poprzez rozluźnienie. Pracuje się tu z oddechem, szkieletem, rozluźnieniem stawów i mięśni oraz niekiedy z wizualizacjami i obrazami. 

- elementy jogi, acro jogi i ćwiczenia rozciągające - żeby wzmocnić i uelastycznić ciało wykorzystuję asany - pozycje jogi i elementy acro jogi - joga w parach. W jodze bardzo ważną rolę pełni także oddech, który świadomie pokierowany może pomóc nam powiększyć elastyczność naszych mięśni, wprowadzić w stan spokoju, medytacji lub dodać nam energii. Oddech to wielkie narzędzie.

 

ŚWIADOMOŚĆ CIAŁA
CHOREOGRAFIA//TEATR//RUCH SCENICZNY
TANIEC WSPÓŁCZESNY

Taniec współczesny to bardzo szerokie pojęcie. Zawartych jest w nim bardzo dużo podejść do tańca i ciała. Wynika to z historii tańca współczesnego, poczynając od tańców plemiennych, tradycyjnych i przechodząc dalej przez: balet, taniec modern i postmodern, street dance czy sztuki walki, awangardę, taniec/choreografię eksperymentalną. Nie będę tutaj opowiadać całej historii tańca, która rzecz jasna jest szalenie interesująca. Powiem natomiast krótko, że podczas swoich zajęć czerpię z dorobku wszystkich tych kategorii. I powtórzę za Piną Bauch - niemiecką choreografką, matką tzw. "Tanzteater": "Aby zrozumieć to, co mówię, musisz uwierzyć, że taniec jest czymś innym niż tylko techniką. Zapomnieliśmy skąd pochodzą ruchy. Zrodzone są z życia. Podczas tworzenia nowej pracy, punktem wyjścia musi być współczesne życie - a nie istniejące formy tańca".

 

Elementy tańca współczesnego, które na pewno pojawią się na zajęciach to: praca z ciężarem ciała w ruchu - jak go umiejętnie wykorzystywać; określone sekwencje ruchowe, które pomagają poszerzyć język ruchowy; trening/taniec fizyczny (wykorzystanie grawitacji i pędu) - tak żeby się porządnie spocić, wyłączyć kontrolę umysłu, wzmocnić ciało :) i oczywiście dostać porządną dawkę endorfin - hormonu szczęścia; improwizację, elementy partnerowania, improwizację w kontakcie, elementy techniki tanecznej opracowanej przez choreografa Davida Zambrano "Passing Through" i "Flying Low"; elementy języka ruchowego opracowanego przez Ohada Naharina - "GaGa"; elementy techniki pracy z ciałem i jego energią opracowanej przez choreografa Emio Greco "Double Skin, Double Mind". 

To także bardzo szerokie zagadnienia. Narzędzia używane podczas pracy choreograficznej, teatralnej czy scenicznej są bardzo przydatne do pracy w grupie, do przełamywania swojej nieśmiałości i do odkrywania potencjału artystycznego i kompozycyjnego w swoim ruchu/tańcu.

Najczęściej podczas zajęć będziemy wykorzystywać takie narzędzia jak: praca z koncentracją, umiejętnością bycia tu i teraz w tańcu, praca z obecnością sceniczną, ćwiczenia, które pozwolą nam uwolnić naszą wyobraźnię, dawanie konstruktywnej informacji zwrotnej i rozmowa - tak po prostu :)

W pracy choreograficznej czerpię z dorobku i inspiruję się takimi choreografami jak: Anna Halprin, David Zambrano, Vera Mantero, Maria Stokłosa, Deborah Hay, Claudia Dias, Mala Kline, Christine de Smedt, Yvone Rainer, Jérôme Bel, Jonathan Burrows. 

 

 

Wierzę, że każda praca z ciałem poprawia nie tylko nasze ciało, ale także umysł, a w zasadzie emocje. Podczas wszystkich zajęć będziemy uczyć się tańczyć, ale także pracować z odnajdywaniem siebie w tym ruchu, przełamywaniu się. Aczkolwiek muszę zaznaczyć, że nie jest to praca terapeutyczna poprzez ruch. Będziemy stykać się z emocjami, tymi dobrymi i tymi złymi, barierami i ograniczeniami i pokonywać je. Ale wszystko z nastawieniem TU I TERAZ. Nie będziemy zapadać się w te emocje. Będziemy je zauważać i obserwować. Doceniać je. Polubimy je. Będziemy się z nich śmiać. Zdystansujemy się do siebie. I stworzymy SZTUKĘ.

 

1

2

3

DLA KOGO TO JEST?

Chciałoby się napisać, że dla wszystkich. Bo tak myślę. Ale sprecyzuję.

DLA WSZYSTKICH, którzy chcą.

A pierwsze ćwiczenie można wykonać jeszcze przed zgłoszeniem się na zajęcia.

Otwórz głowę. Nie zabraniaj sobie. Nie ograniczaj się. I nie oceniaj się.

Spróbuj.

No risk, no fun.

 

Zajęcia skierowane są do wszystkich osób chętnych, które chcą tańczyć lub po prostu poruszać się, zrelaksować się lub poznać nowe techniki tańca i narzędzia do pracy z ciałem. A może odkryć w sobie nową dancing star. Nie musisz mieć doświadczenia tanecznego, a jak masz, to jeszcze lepiej. Wystarczy, że na początku masz otwarty umysł. 

Każde zajęcia są opisane. Czasami skupione na konkretnym temacie. Czasami dla dorosłych, czasami dla dzieci. Zobacz TU czy Ci to odpowiada.

NO RISK. NO FUN

CO MOGĘ ZYSKAĆ RUSZAJĄC SIĘ?

Nauczysz się umiejętnie wykorzystywać w tańcu to, co już masz.

 

Będziesz czuł/czuła się lepiej ze sobą.

 

Stracisz parę kalorii.

 

Radość z zabawy tańcem i ruchem.

 

Poznasz wiele narzędzi do pracy z ciałem.

 

Odważysz się być sobą.

 

Poszerzysz swoje umiejętności i jakości ruchowe/taneczne.

 

Świadomość jak bardzo ważna jest praca z ciałem. I ty ją właśnie wykonałeś/aś.

 

Poznasz różne metody i techniki taneczne i choreograficzne.

 

Staniesz się artystą samego siebie.

 

Sławę i pieniądze. Wiadomo ;)

a facebook jest tu

  • Ikona aplikacji Facebook
bottom of page